התקשרו עכשיו :
074-7145148

Best Mode חלק א

מהו Best mode?

בעולם הפטנטים מושג זה מתאר ההתגשמות הטובה ביותר של האמצאה או הדרך הטובה ביותר לייצרה, נכון לזמן הגשת הבקשה לפטנט. כפי שנראה במאמר, best mode הוא לפעמים גם בומרנג.

לפני כחמש שנים השתתפתי בסדרת הרצאות שכללה פרק על דרכים להרוג פטנט אמריקאי. אחת הדרכים היא לטעון שהפטנט אינו מתאר כיאות או בכלל אתbest mode .

השמחה בתחמושת החדשה באמתחתי היתה קצרת חיים בגלל חוק הפטנטים האמריקאי החדש משנת 2012 The Leahy–Smith America Invents Act AIA . אמנם החוק החדש עדיין דורש הסבר best mode בפרק תאור האמצאה של הפטנט, אך דרישה זו כבר אינה יכולה להוות עילה לביטול פטנט ובכך אין לדרישה שיניים.

המקרה הבא ממחיש שדרישת- best mode כאלמנט שחייב להיות בפטנט, חיים ומוות, הינה חיה וקיימת.

בסוף שנת 2015 נעשתה החלטה בבית הדין הפדרלי באוסטרליה בעניין
Apotex Pty Ltd v Les Laboratoires Servier (No 4) [2015] FCA 104).

בהחלטה הפטנט בוטל בגלל שלא היה מפורט בה כיאות best mode. הפטנט היה מיועד לתרכובות מלחים של perindorpril שיש להם יכולות להורדת לחץ דם. אמנם החומרים מיוצרים בתהליך שהוא באפן כללי ידוע היטב, ואמנם היה די קל לייצר את החומרים על ידי כמה נסיונות בתהליך הנ”ל, אך המדענית הראשית החליטה בזמן כתיבת בקשת הפטנט שאין צורך לתאר בבקשת הפטנט את הפרטים המדויקים של ההכנה המועדפת דאז. אמנם בזמן הכתיבה היה מותר לתקן את תאור האמצאה אחרי ההגשה, ובכך להוסיף את החומר החסר, אלא שבשנת 2012 היה שנוי עצום בחוק הפטנטים לא רק בארה”ב אלא גם באוסטרליה, Raising the Bar) Act 2012 Cth)

לפי החוק האוסטרלי החדש, שהוא תחת המגמה להחמיר את הדרישות לקבלת פטנט, כתגובה למתירנות קודמת ורצון לשפר את איכות הבחינה של בקשות פטנט, נותרה הדרישה ל- best mode, והוסרה האפשרות לתקן את התאור.

סיפור זה מלמד אותנו כמה דברים חשובים:

חלק מעבודתו של עורך פטנטים הינו להכיר את החקיקה ולאן נושבים הדברים בכל העולם. אמנם יש שאיפה כללית להרמוניזציה של החקיקה לגבי פטנטים, אך יש להיזהר מהסקה כללית שזה רוח הדברים, שעלול לגרום למסקנה כי אם מכינים בקשה לפטנט שהיא עונה על הדרישות באירופה למשל, השלמנו את עבודתנו. בעניין הנדון אנו רואים מגמות מנוגדות בארה”ב ובאוסטרליה ממש באותה שנה. צריך להתעדכן בקביעות אחרי התפתחויות במקומות שונים בעולם, לחזות מה הדרישות תהיינה בעתיד, ולקחת את הכל ביחד כשניגשים למלאכת הכתיבה. מי שכבר החליט להוציא את best mode מבקשותיו לפטנט עלול להיפגע מהבומרנג.

ד”ר צבי (הווארד) טף
עו”פ

שתף:

מאמרים נוספים

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

הפטנט המאוחד ובית המשפט המאוחד (Unitary Patent and the Unified Patent Court ) הם שני כלים שנועדו לחזק ולהשלים את מערכת הענקת הפטנטים האירופית המרכזית הקיימת כיום. הם יציעו למשתמשי מערכת הפטנטים אפשרות חסכונית להגנה על פטנטים ברחבי אירופה באמצעות הגשת פטנט יחיד.

קרא עוד »
חוק סימני המסחר

חוק סימני המסחר

חוק סימני מסחר – מה הוא אומר? חוק סימני מסחר, או יותר נכון פקודת סימני מסחר, נחקק בשנת 1972 וכמו חוקים רבים אחרים חלו בו

קרא עוד »
אגרת רישום סימני מסחר

אגרת רישום סימן מסחרי

סימני מסחר מהווים סמלים המזוהים עם מוצר, שירות או בית עסק מסוים, ומספקים אמצעי זיהוי חשוב המוגן בחוק כקניין רוחני. בכדי ליהנות מזכויות בלעדיות של סימן מסחרי יש לרשמו אצל רשויות רלוונטיות במדינות ייעודיות. הליך הרישום מצריך בדיקות מקדימות, תיאור נכון של הסימן ובתשלום אגרות. עם The Patenters – המרכז לקניין רוחני, תזכו בליווי מקצועי צמוד לכל אורך הליך הרישום, אשר יבטיח את הצלחתו ואת אישור בקשת רישום הסימן המסחרי.

קרא עוד »

כתוב לנו

התקשרו עכשיו !