התקשרו עכשיו :
074-7145148

רישום פטנט על תוכנה או אפליקציות

מהו רישום פטנט על אפליקציה?

יישומי מחשב יכולים לשמש במגוון רחב של סוגי טלפונים חכמים, מחשבי לוח ומכשירים ניידים ולעיתים הם מפותחים על בסיס פטנטים. באופן עקרוני לא אמורים להיות הבדלים בין רישום פטנט על אפליקציה לבין רישום פטנט על דברים אחרים, אך בפועל יש בכל זאת מספר מאפיינים מיוחדים שצריך להביא בחשבון.

ראשית, בתהליך רישום פטנט אפליקציה יש מעורבות ברורה של אנשי פיתוח והנדסת מחשב. המשמעות היא שלא ניתן להסתפק בתיאור גרפי בלבד של האפליקציה או בטיעונים לגבי אופן השימוש בה, אלא צריך לערב אנשי מקצוע עם הכשרה מתאימה. שנית, צריך לקחת בחשבון שאפליקציה היא אמצאה מבוססת על תכנה ועל כן עשויה להכיל “מהלכים אבסטרקטיים, כלומר יש באמצאה שלבים או רכיבים שניתנים לתאור כתהליך מחשבתי בלבד ועל כן יש צורך גם בבחינה מעמיקה על ידי עורך פטנטים המתמחה בתכנה, האם האמצאה היא על נושא שראוי  בכלל לפטנט בעיני החוק.

שלישית, פטנטים על אלפיקציות ניתנים רק בשנים האחרונות והתחום מתפתח במהירות.  לכן צריך להיזהר ולבדוק האם האפליקציה באמת חדישה, סמוך ככל האפשר לזמן רישום בקשת פטנט על אפליקציה.

במסגרת רישום פטנטים אפליקציות עוברות סקירה מקיפה והשוואה מול המצאות קיימות. הדרך הנכונה להגיש בקשה לרישום פטנט מן הסוג הזה היא לבחון בנוסף לפטנטים גם את האפליקציות הקיימות בענף, ולברר מי הגורמים הפעילים בענף. לאחר מכן כבר ניתן להגיש את הבקשה עצמה למשרדי רישום הפטנטים בארץ או במקומות נוספים בעולם.

מה ההבדל בין רישום פטנט על תוכנה לבין אפליקציה?

הנושא של רישום פטנט על תוכנה דומה לעניין של רישום פטנטים אפליקציות ויישומים. הסיבה לכך היא שבשני המקרים הפטנט נרשם על קניין רוחני ולא על מוצר פיזי. את הפטנט ניתן למשל לרשום עוד לפני שהאפליקציה מפותחת, כל עוד מגישים באופן ברור את האמצאה.

במילים אחרות, יכול להיווצר מצב שבו אדם שהגיש את הבקשה לקבלת פטנט בכלל לא פיתח את האפליקציה או לא בחן את אפשרויות היישום שלה על מערכות הפעלה שונות. תהליך דומה קיים גם ברישום פטנטים על תוכנות מחשב ועל כל מה שקשור לשימוש מחשב, סייבר, דיגיטל, אינטרנט וכן הלאה.

הבדל חשוב בין אמצאה על תכנה שאינה לאפליקציה לבין אמצאה של אפליקציה הינה האפשרות לרשום מדגם על האייקון של האפליקציה.  המדגם מעניק בלעדיות לגבי העיצוב של האייקון באיזור בו נרשם המדגם.

בשורה התחתונה, כל תהליך של רישום פטנטים מחייב מעורבות של אנשי מקצוע. בנוגע לאפליקציות ותוכנות מדובר בעיקר על עורכי דין ו\או עורכי פטנטים עם התמחות בתכנה. באמצעות התייעצות עם עורך דין או עורך פטנטים ניתן לבחון את המצב הקיים ולבחור חלופות להגשת הפטנטים. אנחנו במשרד The Patenters נשמח לעמוד לרשותכם בכל מקרה של דילמה והתלבטות אפשר ליצור עמנו קשר ראשוני דרך האתר בטלפון 074-7145148, או להשאיר פרטים ואחד הנציגים של המשרד יעמוד לרשותכם.

שתף:

מאמרים נוספים

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

הפטנט המאוחד ובית המשפט המאוחד (Unitary Patent and the Unified Patent Court ) הם שני כלים שנועדו לחזק ולהשלים את מערכת הענקת הפטנטים האירופית המרכזית הקיימת כיום. הם יציעו למשתמשי מערכת הפטנטים אפשרות חסכונית להגנה על פטנטים ברחבי אירופה באמצעות הגשת פטנט יחיד.

קרא עוד »
חוק סימני המסחר

חוק סימני המסחר

חוק סימני מסחר – מה הוא אומר? חוק סימני מסחר, או יותר נכון פקודת סימני מסחר, נחקק בשנת 1972 וכמו חוקים רבים אחרים חלו בו

קרא עוד »
אגרת רישום סימני מסחר

אגרת רישום סימן מסחרי

סימני מסחר מהווים סמלים המזוהים עם מוצר, שירות או בית עסק מסוים, ומספקים אמצעי זיהוי חשוב המוגן בחוק כקניין רוחני. בכדי ליהנות מזכויות בלעדיות של סימן מסחרי יש לרשמו אצל רשויות רלוונטיות במדינות ייעודיות. הליך הרישום מצריך בדיקות מקדימות, תיאור נכון של הסימן ובתשלום אגרות. עם The Patenters – המרכז לקניין רוחני, תזכו בליווי מקצועי צמוד לכל אורך הליך הרישום, אשר יבטיח את הצלחתו ואת אישור בקשת רישום הסימן המסחרי.

קרא עוד »

כתוב לנו

התקשרו עכשיו !