התקשרו עכשיו :
074-7145148

איך רושמים פטנט – חלק א: מה, מתי לרשום

רישום פטנט הוא תהליך קצת דומה לשייט בדלתה של נהר: מבוך עם הרבה מקומות בהם צריך להחליט האם לפנות ימינה או שמאלה. יש יותר מדרך אחת להגיע בבטחה למטרה, אבל יש גם הרבה דרכים שהן מבוי סתום.
להלן הסבר ממש על רגל אחת על איך לרשום פטנט.
כדי לרשום פטנט צריך קודם כל להגיש בקשות פטנט שמתארות את ההמצאה. הבקשות נרשמות במקומות שונים, כגון ישראל, ארה”ב, סין, יפן, אירופה (כאישות אחת או מדינה-מדינה) וכו’, לפי שיקולי היכן צריך ואפשר וכדאי לקבל מונופול כלכלי על ההמצאה. כל בקשה נבחנת במקום בו היא הוגשה, ולבסוף מתקבלת כפטנט או נדחית.
מתי להתחיל את תהליך הרישום של הפטנט?
התשובה הפשוטה ביותר: כמה שיותר מוקדם. מאז החלת חוק הפטנטים החדש בארה”ב שנכנס לתוקף בשנת 2012, כל העולם מאוחד תחת העיקרון של “כל הקודם זוכה”: אם שני אנשים רושמים בקשת פטנט על אותה המצאה, אזי כל הזכויות ניתנות למי שהקדים ברישום.
תשובה מסובכת יותר: כשההמצאה בשלה. במידה שההמצאה הינה בגדר רעיון גלמי בלבד, כלומר יש מעט מאד או חסר בכלל ידע כיצד לייצר או לבצע את ההמצאה, אזי ייתכן ואין בסיס מספיק טוב לרישום. אמנם אפשר להגיש בקשה מקדמית אחת ותוך שנה לבצע בה שינויים רבים ולהגישה שוב, תוך שמירת התאריך של ההגשה הראשונה (דין קדימה), אבל שמירת התאריך תלויה בכך שיהיה בסיס מספיק טוב לבקשה המתוקנת בבקשה המקדמית. במידה וההמצאה נחשפה לציבור בתוך השנה ואין שמירה של התאריך של ההגשה הראשונה, אזי למעשה ההמצאה פורסמה לפני התאריך החדש (של הבקשה המתוקנת) והפרסום העצמי פוסל חידוש. ממש גול עצמי.
כמו כן צריך לקחת בחשבון שיש המצאות שמקדימות את זמנן, ואז הרישום עלול להיות להמצאה שלא תיכנס לשימוש לשנים רבות למשל תרפיית גנים gene therapy,

אמאצאות שונות אחרות

כלומר הפטנט עלול לפוג (כ- 20 שנים אחרי הרישום) לפני שיש בכלל אפשרות להנות ממנו.
האם אני יכול לערוך את הבקשה לפטנט בעצמי?
לפי החוק מותר לממציא לרשום בעצמו את הבקשה, או עורך דין או עורך פטנטים. כאמור, אפשר להגיש תחילה בקשה מקדמית אחת, המתארת בצורה גלמית את ההמצאה. לדעתי ממציא יכול לבצע עבודת עריכה זו בצורה די טובה (כדאי מאד לכתוב באנגלית), אבל כדאי שבעל מקצוע יבדוק את התאור ויבצע בו תיקונים לפני הגשת הבקשה כדי למנוע טעויות שקשה לתקן. לגבי הבקשה או הבקשות המתוקנות אשר נרשמות תוך שנה לאחר הבקשה המקדמית, יש מספר סיבות מדוע כדאי שבעל מקצוע מתאים יעשה את העריכה. הבקשות המתוקנות חייבות להכיל פרק תביעות claims, כתיבת תביעות לפטנט היא אומנות מיוחדת. בנוסף, הפרק המתאר את ההמצאה לא יכול לעבור תיקון לאחר הגשת הבקשות המתוקנות, כלומר הוא סופי וכל מילה (חסרה או נכתבת) עשויה להיות גורלית, והוא גם צריך להיות מותאם לפרק התביעות.
לצורך כתיבה נכונה בעל המקצוע צריך להבין את ההמצאה. אמנם אינו חייב להיות מומחה באותו תחום, אבל באפן כללי עורך דין ללא רקע טכני (תואר ראשון לפחות במדעים או הנדסה למשל) לא יוכל לבצע עבודה ראויה, למרות שהחוק מתיר לו לעשות את העבודה.
לדעתי, גם כאשר הבקשה נכתבת על ידי עורך פטנטים, תרומת הממציא חשובה ביותר, ולכן התהליך הרצוי הינו שיתוף פעולה בו בערך 4-2 טיוטות עוברות הלוך ושוב בין הממציא לבין עורך הפטנטים עד להגעה לגרסה המושלמת, שהיא הבסיס לכל הבקשות המוגשות. בתוך תהליך זה וגם אחריו, מוטב שהממציא ישכיל את עצמו בעניין הכתיבה והתהליך כולו עד לקבלת פטנטים כדי לחסוך כסף ולהשיג תוצאות מיטביות. אני ממליץ על הספר הבא לרכישת השכלה זו:
Patent it Yourself
נא לראות כאן חלק ב’ – האם כדאי לבצע חיפוש פטנטים
שתף:

מאמרים נוספים

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

הפטנט המאוחד ובית המשפט המאוחד (Unitary Patent and the Unified Patent Court ) הם שני כלים שנועדו לחזק ולהשלים את מערכת הענקת הפטנטים האירופית המרכזית הקיימת כיום. הם יציעו למשתמשי מערכת הפטנטים אפשרות חסכונית להגנה על פטנטים ברחבי אירופה באמצעות הגשת פטנט יחיד.

קרא עוד »
חוק סימני המסחר

חוק סימני המסחר

חוק סימני מסחר – מה הוא אומר? חוק סימני מסחר, או יותר נכון פקודת סימני מסחר, נחקק בשנת 1972 וכמו חוקים רבים אחרים חלו בו

קרא עוד »
אגרת רישום סימני מסחר

אגרת רישום סימן מסחרי

סימני מסחר מהווים סמלים המזוהים עם מוצר, שירות או בית עסק מסוים, ומספקים אמצעי זיהוי חשוב המוגן בחוק כקניין רוחני. בכדי ליהנות מזכויות בלעדיות של סימן מסחרי יש לרשמו אצל רשויות רלוונטיות במדינות ייעודיות. הליך הרישום מצריך בדיקות מקדימות, תיאור נכון של הסימן ובתשלום אגרות. עם The Patenters – המרכז לקניין רוחני, תזכו בליווי מקצועי צמוד לכל אורך הליך הרישום, אשר יבטיח את הצלחתו ואת אישור בקשת רישום הסימן המסחרי.

קרא עוד »

כתוב לנו

התקשרו עכשיו !