התקשרו עכשיו :
074-7145148

רישום קניין רוחני בישראל מעשה חכם?

רישום פטנט בישאל או רישום סימן מסחר בישראל: למען מי ומה?

רישום פטנט בישראל \ רישום מדגם בישראל \ רישום סימן מסחר בישראל

רישום בקשה ראשונה-רקע

הגשת בקשה יחידה לרשות כמו מדינת ישראל היא בד”כ הצעד הראשון באסטרטגיית רישום קניין רוחני.  יזם שהתחלתי לעבוד עימו לאחרונה שקל היכן להגיש את בקשתו הראשונה לפטנט.   נטייתו היתה אל רישום פטנט בישראל.   כל יזם עובר התלבטות זאת, מאדם פרטי ועד חברה גדולה ביותר.

 קיים מגוון של אפשרויות של רישום פטנט (ו\או רישום סימן מסחר ו\או רישום מדגם).  לדברי עמיתי, “כדי לבחור את האסטרטגיה המתאימה ביותר, יש לבחון את הצרכים העסקיים של בעל האמצאה ואת “חוזקה” של האמצאה.  כך, למשל, אם שוק היעד של היזם הוא ישראל בלבד, מומלץ להגיש את הבקשה הראשונית לפטנט בארץ.”  נא לראות כאן עוד לגבי הבקשה הראשונית.

 ~ ~ ~ ~ ~

יתרונות רישום פטנט בישראל (ו\או סימן מסחר \ מדגם)

ואמנם יש מספר יתרונות בהגשת בקשה בישראל כחלק מרישום פטנט \ רישום מדגם \ רישום סימן מסחר.  למשל: עלות האגרה המשולמת עם ההגשה היא נמוכה, במיוחד לאור ההנחה לאנשים פרטיים.  כמו כן, לעומת רישום פטנט באירופה, לא צריך לשלם אגרות שנתיות לתחזוק בקשה.  כלומר, עלות רישום פטנט \ רישום מדגם \ רישום סימן מסחר ישראלי היא נמוכה.  נא לראות כאן סיכום עלויות .

איכות הבחינה של הבקשה הישראלית היא טובה מאד, ובחינה יסודית היא דבר טוב.   אמנם בחינה טובה עלולה לפסול את הבקשה, אך פטנט\מדגם\ סימן מסחר רשום שלא נבחן כראוי הוא חלש.

כמו כן, ניתן לבקש האצת הבחינה כדי לקבל פטנט תוך שנה.  ההאצה עוזרת להחליט אם להמשיך להשקיע ברישום פטנטים \ רישום מדגמים \ רישום סימני מסחר בכל מיני מדינות.  החלטה זו חייבים לקחת תוך שנה מהגשת הבקשה הראשונה, נא לראות הסבר כאן על שלבי התהליך.   בהמשך אל רישום לפטנט בישראל וקיבולו, ניתן ליזום תהליך מואץ של בחינה במדינות אחרות, על ידי רישום במסלול PPH.   אפשר לרשום במסלול PPH למשל כאשר היזם חושש שמתחרים מעתיקים את האמצאה שלו.  מסלול ה- PPH תחת הסכם עם מדינות  איתן חתמה ישראל – נא לראות כאן: מדריך PPH .

~ ~ ~ ~ ~

חסרונות רישום קניין רוחני  בישראל

אמנם היזם עימו נפגשתי הביע רצונו לעשות תחילה רישום פטנט בישראל, אך הצלחתי לשכנע אותו לא לעשות כן.  למעשה, כמעט תמיד שוק היעד של האמצאה אינו באמת מוגבל לישראל.  היזם לעיתים קרובות נרתע ממסחור הקניין הרוחני מחוץ לישראל.  כדי למסחר בחוץ לארץ צריך להשקיע יותר בשיווק ובהקמת עסק (רישום עסק בארה”ב למשל), להתגבר על מגבלות שפה ומנהגים שונים, נסיעות לחו”ל וכו’.

רישום פטנטים ו\או קניין רוחני אחר הוא כלי כלכלי חזק וייחודי מאד.  הרישום נותן מונופול על המסחר בכל מקום בו חל הרישום.  כלומר, בזכות הרישום היזם בעל יתרון שיווקי אדיר על פני המתחרים, שחבל לא לנצל אותו עד תום.  מצד אחד, ככל שהשוק של אזור רישום גדול יותר כן הכדאיות של הרישום שם עולה.   מצד שני, ככל שעלות הרישום עולה כך פחות כדאי לרשום באותו מקום.  בשיקולי עלות\תועלת אלה, באפן כללי הרישום בישראל אינו מצדיק את עצמו כלכלית, לעומת רישום פטנט בארה”ב למשל.

מלבד שיקול העלות\תועלת צריך לקחת בחשבון מגבלות אבסולוטיות של מימון.  המגבלה קיימת במיוחד בעת הרישום של הבקשה הראשונה, ואף לעיתים קרובות כמה שנים לאחר הרישום הראשון.  אין ליוזם אמצעים מספיקים לרישום בהרבה מקומות.  צריך לחשוב היטב מאד ולעשות בשלב זה פעולות שהן ממש חיוניות ולא בדיעבד השקעה גרועה.

האצת הבחינה של בקשת פטנט יש לבחון בפרספקטיבה עסקית.   מצד אחד, תהליך ההאצה, במיוחד במשולב עם תהליך PPH, מגדיל את הסיכויים לקבל פטנט יותר מוקדם, וגם לקבל בכלל פטנט, בעלויות סה”כ יותר זולות.  מצד שני, התהליך גורר עלויות גבוהות מאד בטווח הזמן הקצר, טוב למשרד הרושם אבל לא ליזם.  תמיד יש סכנה וחשש מהעתקה על ידי מתחרים.  האם החשש מצדיק רישום מהיר או שעדיף להתמקד בחדירה מהירה לשוק והשגת מעמד דומיננטי בו?

~ ~ ~ ~ ~

סיכום

הגבלת שוק היעד לישראל כמעט תמיד אינה נכונה מבחינה כלכלית.  חייבים לצאת מה”קונכיה” ולפעול משיקולים עסקיים קרים ונכונים.  ככלל אין הגיון בעשיית רישום פטנט בישראל (או קניין רוחני אחר).  כמעט תמיד כדאי ביותר רישום פטנט בארה”ב, וגם רישום פטנט באירופה, ובהתאם לשוק של המוצר גם במקומות אחרים – לא בישראל.

שתף:

מאמרים נוספים

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

הפטנט המאוחד ובית המשפט המאוחד (Unitary Patent and the Unified Patent Court ) הם שני כלים שנועדו לחזק ולהשלים את מערכת הענקת הפטנטים האירופית המרכזית הקיימת כיום. הם יציעו למשתמשי מערכת הפטנטים אפשרות חסכונית להגנה על פטנטים ברחבי אירופה באמצעות הגשת פטנט יחיד.

קרא עוד »
חוק סימני המסחר

חוק סימני המסחר

חוק סימני מסחר – מה הוא אומר? חוק סימני מסחר, או יותר נכון פקודת סימני מסחר, נחקק בשנת 1972 וכמו חוקים רבים אחרים חלו בו

קרא עוד »
אגרת רישום סימני מסחר

אגרת רישום סימן מסחרי

סימני מסחר מהווים סמלים המזוהים עם מוצר, שירות או בית עסק מסוים, ומספקים אמצעי זיהוי חשוב המוגן בחוק כקניין רוחני. בכדי ליהנות מזכויות בלעדיות של סימן מסחרי יש לרשמו אצל רשויות רלוונטיות במדינות ייעודיות. הליך הרישום מצריך בדיקות מקדימות, תיאור נכון של הסימן ובתשלום אגרות. עם The Patenters – המרכז לקניין רוחני, תזכו בליווי מקצועי צמוד לכל אורך הליך הרישום, אשר יבטיח את הצלחתו ואת אישור בקשת רישום הסימן המסחרי.

קרא עוד »

כתוב לנו

התקשרו עכשיו !