התקשרו עכשיו :
074-7145148

פקודת סימני מסחר נוסח חדש התשלב-197

פקודת סימני מסחר נוסח חדש התשלב-1972, הידועה גם לפעמים בתור חוק סימני מסחר, נועדה להסדיר את הרישום של סימנים מסחריים ואת הפרוצדורות הכרוכות בכך. מדובר בחקיקה בסיסית שעברה לאורך השנים מספר שנים והיא נר לרגליהם של עורכי דין ועורכי פטנטים העוסקים בקניין רוחני, המטפלים בהליכים ובזכויות, בערעורים ובהליכים רבים נוספים.

פקודה המגדירה את סימני המסחר

כאמור, פקודת סימני מסחר נוסח חדש התשלב-1972 עוסקת בשורה ארוכה של נושאים, ואחד העיקריים שבהם הוא הגדרות בסיסיות של סימני מסחר מסוגים שונים. על פי הפקודה סימן יכול להיות מילה, דמות, ספרה או אות ב- 2 או 3 מימדים, או שילובים כלשהם בין סימנים אלו. מטרתו של הסימן הוא לשמש בני אדם למען טובין המיוצרים או נסחרים על ידם, ויש לרשום אותו בפנקס סימני המסחר בהתאם להוראות האמורות בפקודה. יש לציין כי קיים הבדל בין סימן לאומי, כלומר כזה הרשום בישראל בלבד, ובין סימן מסחרי בינלאומי הנרשם בהתאם לפרוטוקול מדריד ולתקנותיו בפנקס הרישום הבינלאומי. יחד עם זאת, יכול להיות גם סימן מסחר בינלאומי הרשום בישראל, כלומר כזה שנרשם בארץ בהתאם לפרוטוקול ותקנות מדריד.

מעבר לכך, הפקודה מבהירה שיכול להיות סימן מסחרי שאינו רשום בארץ ולא משתמשים בו במחוזותינו, אך הציבור הרלוונטי מכיר אותו היטב והוא נמצא בבעלותם של מפעלים עסקיים תעשייתיים פעילים, תושבי קבע או אזרחים במדינה חברה. ישנם עוד סוגי סימנים כמו סימן קיבוצי וסימן שירות.

מה עוד כוללת הפקודה?

פקודת סימני מסחר נוסח חדש התשלב-1972 גם מגדירה את הליך הרישום של סימני מסחר. לפי הפקודה, מה שטוען לבעלות על סימן מסחרי הנמצא בשימושו או מיועד לכך, ומעוניין לבצע רישום, צריך לפנות אל רשם סימני המסחר. ניתן לכלול בבקשה אחת כמה בקשות נפרדות במידה ומדובר במספר סוגים של טובין. הרשם יכול לקבל או לדחות את הבקשה כפי שהוגשה, וכן יכול לדרוש שינויים, תיקונים או תנאים שונים, או להטיל הגבלות בהתאם לשיקול דעתו – למשל לגבי מקום או דרך השימוש בסימן. יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי אם הרשם דחה בקשה ניתן לערער על ההחלטה בפני בית משפט מחוזי.

הפקודה גם עוסקת בזכויותיו של מי שאושרה בקשתו לאישור. על פי הפקודה הבעלים יכול לעשות שימוש ייחודי בסימן המסחרי על גבי הטובין הרלוונטיים. ואולם, אם קיימים כמה אנשים עם רישומים על סימנים כמעט זהים או זהים, יהיו להם אותן הזכויות ואף אחד לא תהא זכות יתרה מיוחדת, מלבד אם קבע כך בית משפט מחוזי. את הבעלות על סימן מסחרי אפשר להעביר על כלל הטובין או חלק מהטובין הרלוונטיים, אך הרשם יכול להתנגד להעברה כזו או לדעתו היא מנוגדות לתקנות או עלולה להטעות את הציבור, וגם כאן ניתן לערער על החלטתו.

לפרטים נוספים על פקודת סימני מסחר נוסח חדש התשלב-1972 ולסיוע משפטי בנושאים הרלוונטיים, פנו אל משרדנו בטלפון 074-7145148.

שתף:

מאמרים נוספים

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

הפטנט המאוחד ובית המשפט המאוחד (Unitary Patent and the Unified Patent Court ) הם שני כלים שנועדו לחזק ולהשלים את מערכת הענקת הפטנטים האירופית המרכזית הקיימת כיום. הם יציעו למשתמשי מערכת הפטנטים אפשרות חסכונית להגנה על פטנטים ברחבי אירופה באמצעות הגשת פטנט יחיד.

קרא עוד »
חוק סימני המסחר

חוק סימני המסחר

חוק סימני מסחר – מה הוא אומר? חוק סימני מסחר, או יותר נכון פקודת סימני מסחר, נחקק בשנת 1972 וכמו חוקים רבים אחרים חלו בו

קרא עוד »
אגרת רישום סימני מסחר

אגרת רישום סימן מסחרי

סימני מסחר מהווים סמלים המזוהים עם מוצר, שירות או בית עסק מסוים, ומספקים אמצעי זיהוי חשוב המוגן בחוק כקניין רוחני. בכדי ליהנות מזכויות בלעדיות של סימן מסחרי יש לרשמו אצל רשויות רלוונטיות במדינות ייעודיות. הליך הרישום מצריך בדיקות מקדימות, תיאור נכון של הסימן ובתשלום אגרות. עם The Patenters – המרכז לקניין רוחני, תזכו בליווי מקצועי צמוד לכל אורך הליך הרישום, אשר יבטיח את הצלחתו ואת אישור בקשת רישום הסימן המסחרי.

קרא עוד »

כתוב לנו

התקשרו עכשיו !