התקשרו עכשיו :
074-7145148

פטנט אירופאי חדש: שינויים חשובים באירופה ב- 2022

פטנט אירופאי חדש שינויים חשובים באירופה ב- 2022

פטנט אירופאי חדש

בחודש הבא תוכלו כבר להנות ממערכת פטנטים חדשה באירופה לאחר שהתבשלה כמעט 50 שנים.  אפילו יותר זמן בישול מחמין.

הוזלה משמעותית בעלויות פטנט באירופה

המערכת החדשה מאפשרת למי שקיבל פטנט אצל משרד הפטנטים האירופאי EPO לשלם על תחזוק הפטנט.  כלומר, ביצוע חידוש תקופתי שלו – במקום ובתשלום אחד.  מי שמעדיף יוכל להמשיך להתשתמש במערכת הישנה.  במערכת הישנה עם קבלת פטנט בינלאומי [במובן של ארצות באירופה] מה- EPO [European Patent Office] צריך לשלם בנפרד לכל מדינה בה רוצים זכויות פטנט.  התשלום הנפרד פועל יוצא והכרחי מהפטנט האירופאי.

הרשמה למערכת החדשה של פטנט אירופאי

אמנם המערכת החדשה עוד לא פועלת.  אבל החל מחודש יולי מי שעומד לקבל פטנט אירופאי ממש עכשיו יוכל להירשם מראש לניהול פטנט דרך המערכת החדשה.

תחולת הפטנט האירופאי החדש

המערכת החדשה משתלמת מבחינת אגרות למי שחפץ בזכויות פטנט ביותר מ-4 מדינות באירופה.   השתתפתי בסדנא בנושא שניתן על ידי נציגים Wouter Pors , Tjibbe Douma מהחברה Bird & Bird ב- 10.5.22.  כרגע הפטנט תופס לגבי רוב האיחוד הארופאי. המדינות הגדולות חוץ מאשר פולין וספרד, סה”כ בינתיים 17 מדינות ובסוף כנראה 24 מדינות.

בית דין לפטנטים  – חדש באירופה

בנוסף למרכוז הטיפול הכספי באגרות וההוזלה האפשרית, יהיה גם בית דין חדש לענייני פטנטים של ה- Unified Patent פועל בסוף השנה.  בית דין זה מאפשר ליטיגציה מרכזית כנגד הפרה של פטנט.  האפשרות היא במקום המערכת הקיימת בה צריך לפנות לבית משפט מקומי לכל מדינה בנפרד בה יש הפרת פטנט.  פניה נפרדת היא בעיה כללית באיחוד האירופאי בה יש מסחר חופשי בין המדינות החברות.   הליטיגציה של פטנט אמור להיות פשוט ומהיר יותר, תחת ניהול המשפט על ידי שופטים מקצועיים בעלי נסיון עשיר בדיני פטנטים.

תקופת ביניים לפטנט האירופאי החדש UP Unitary Patent

בתקופת ביניים של לפחות 7 שנים בעל פטנט יוכל לתבוע מתחרה בבית משפט מקומי.  לחלופין יכול לבחור בבית הדין המרכזי החדש לתביעה זו.  אבל לאחר תקופה זו כל פטנט אירופאי יהיה חייב להתדיין בבית הדין המרכזי בלבד.

תוקף הפטנט ותקיפתו על ידי מתחרה

צריך לדעת שגם המתחרה יכול לגשת לבית הדין המרכזי בנסיון להפיל את הפטנט.  לכן הפטנט החדש הזה הוא גם יותר חזק וגם יותר פגיע.  כדי למנוע מתרחיש כזה של הגררות לבית הדין המרכזי על ידי המתחרה, צריך לדאוג מ- 1 ביולי לפרוש באפן יזום ממערכת הפטנט המרכזי.  כדאי לשקול את הביצוע של הצהרת הסתלקות לכל פטנט אירופאי או בקשה אירופאית שעומדת לקבל סטטוס פטנט.

חומר קריאה נוסף: מדריך על ידי EPO

UP בויקיפידיה

ההוצאות החבויות בפטנטים

תודה לש. הורוביץ על אירוח הסדנא.

הווארד טף

עו”פ

שתף:

מאמרים נוספים

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

הפטנט המאוחד ובית המשפט המאוחד (Unitary Patent and the Unified Patent Court ) הם שני כלים שנועדו לחזק ולהשלים את מערכת הענקת הפטנטים האירופית המרכזית הקיימת כיום. הם יציעו למשתמשי מערכת הפטנטים אפשרות חסכונית להגנה על פטנטים ברחבי אירופה באמצעות הגשת פטנט יחיד.

קרא עוד »
אגרת רישום סימני מסחר

אגרת רישום סימן מסחרי

סימני מסחר מהווים סמלים המזוהים עם מוצר, שירות או בית עסק מסוים, ומספקים אמצעי זיהוי חשוב המוגן בחוק כקניין רוחני. בכדי ליהנות מזכויות בלעדיות של סימן מסחרי יש לרשמו אצל רשויות רלוונטיות במדינות ייעודיות. הליך הרישום מצריך בדיקות מקדימות, תיאור נכון של הסימן ובתשלום אגרות. עם The Patenters – המרכז לקניין רוחני, תזכו בליווי מקצועי צמוד לכל אורך הליך הרישום, אשר יבטיח את הצלחתו ואת אישור בקשת רישום הסימן המסחרי.

קרא עוד »

כתוב לנו

התקשרו עכשיו !