התקשרו עכשיו :
074-7145148

פטנטים רפואיים

מידע על פטנטים רפואיים

מדי שנה יוצאים לשוק פטנטים רפואיים רבים המשפרים את המוצרים ואת השירות הניתן לאנשים באופן פרטי או ציבורי. למעשה, מדובר באחד הענפים החמים ביותר שמרכז מיליארדי דולרים ומאבקים בין חברות ענק, ולצידן ממציאים רבים וחברות מסדר גודל קטן יותר. אכן, ההתקדמות הטכנולוגית בכל התחומים מאפשרת להביא לעולם פיתוחים מרשימים, בין אם מדובר במכשור רפואי, תרופה, דיאגנוסטיקה, תהליכים טיפוליים ואבחוניים ועוד. יחד עם זאת, הדרך לקבלת פטנט על המצאה בתחום הרפואי איננה קלה או זולה, והיא מערבת מורכבויות בתחום המשפטי, הפיננסי, העסקי ועוד.

מה יכול להיחשב בתור פטנט רפואי?

ראשית, על פטנטים רפואיים חלים התנאים הבסיסיים כמו על כל פטנט, למשל שתהא זו המצאה ייחודית ולא כזו שכבר יש זהה לה או דומה מאוד הרשומה כפטנט או מצויה עבורה בקשה לרישום. מדובר בתחום נרחב מאוד של המצאות ועקב המהלכים האסטרטגיים המורכבים, הפעילות הנדרשת בתחומי הפיתוח, ההוצאות היקרות וכן הלאה – כאן חובה לעשות חיפוש מדוקדק ולהכיר לעומק את התחום. ההמצאה חייבת להציג התקדמות ו/או שיפור טכנולוגי מסוים, גם אם לא קפיצת דרך של ממש, על מנת שתוכל להיחשב בתור ראויה עבור רישום פטנט, וככל שמתארים את ההמצאה כמציגה התקדמות משמעותית כך הסיכויים לרישומה עולים.

אבל יותר מכך, בדרך כלל רישום של פטנטים רפואיים אינו מכוון רק לשוק המקומי אלא לשוק הבינלאומי, ולפיכך נדרש רישום בינלאומי בפרוצדורות שונות ובמדינות שונות. העניין הוא, שלכל מדינה יש התייחסות משלה למה שיכול להיחשב בתור פטנטים רפואיים, כך שמה שיעבור בתור פטנט באחת לא ייחשב כפטנט באחרת. היכרות מעמיקה עם הנושא תמנע מהלכים שגויים והוצאות מיותרות.

כל מדינה שואפת כמובן לאזן בין הרצון לקדם את החדשנות בתחומי הרפואה, שיש בה כדי לשפר, להאריך ואף להציל חיי אדם, ומאידך להימנע ממצבים בהם על תהליכים ושימושים שונים יש הגנת פטנט שלא מאפשרת לספקם לציבור הרחב בעלויות סבירות. לדוגמא, בארצות הברית הדגש הוא יותר על עידוד יזמות על ידי אישור חופשי יותר של פטנטים, כולל על טיפולים רפואיים כגון שיטות טיפול, ניתוחים ואבחונים. לעומת זאת, בישראל לא נותנים פטנטים על תהליכים ושיטות המיועדים לטיפולים רפואיים, ואילו שיטות אבחון דווקא נוטות להתקבל. הדבר דומה למדי אצל כל המדינות השייכות לארגון הסחר הבינלאומי, שבהן לא ניתן לקבל פטנט על שיטות לניתוח, אבחון וטיפול, להבדיל מתכשירים, תרופות, מכשירים וכן הלאה.

לעבוד עם מומחים!

מלבד האמור לעיל, פטנטים רפואיים מערבים תהליכי פיתוח מורכבים ויקרים, אותם יש לבצע במקביל להליכי הבחינה, העריכה והרישום של הפטנט. על כן, יש לעבוד עם עורכי דין ועורכי פטנטים בעלי ניסיון רב בתחום הרפואי, אשר יבנו את האסטרטגיה הנכונה, ימנעו טעויות והוצאות מיותרות, וידאגו לרישום הפטנט עם ההגנה המקיפה והחזקה ביותר האפשרית. לפרטים נוספים ולקבלת סיוע מקצועי צרו קשר עם The Patenters – המרכז לקניין רוחני בטלפון 074-7145148.

שתף:

מאמרים נוספים

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

הפטנט המאוחד ובית המשפט המאוחד (Unitary Patent and the Unified Patent Court ) הם שני כלים שנועדו לחזק ולהשלים את מערכת הענקת הפטנטים האירופית המרכזית הקיימת כיום. הם יציעו למשתמשי מערכת הפטנטים אפשרות חסכונית להגנה על פטנטים ברחבי אירופה באמצעות הגשת פטנט יחיד.

קרא עוד »
חוק סימני המסחר

חוק סימני המסחר

חוק סימני מסחר – מה הוא אומר? חוק סימני מסחר, או יותר נכון פקודת סימני מסחר, נחקק בשנת 1972 וכמו חוקים רבים אחרים חלו בו

קרא עוד »
אגרת רישום סימני מסחר

אגרת רישום סימן מסחרי

סימני מסחר מהווים סמלים המזוהים עם מוצר, שירות או בית עסק מסוים, ומספקים אמצעי זיהוי חשוב המוגן בחוק כקניין רוחני. בכדי ליהנות מזכויות בלעדיות של סימן מסחרי יש לרשמו אצל רשויות רלוונטיות במדינות ייעודיות. הליך הרישום מצריך בדיקות מקדימות, תיאור נכון של הסימן ובתשלום אגרות. עם The Patenters – המרכז לקניין רוחני, תזכו בליווי מקצועי צמוד לכל אורך הליך הרישום, אשר יבטיח את הצלחתו ואת אישור בקשת רישום הסימן המסחרי.

קרא עוד »

כתוב לנו

התקשרו עכשיו !