התקשרו עכשיו :
074-7145148

כמה עולה רישום פטנט

כמה עולה לרשום פטנט

איך כותבים פטנטים ואיפה רושמים אותם

מעוניינים לדעת איך כותבים פטנטים? אם כן, תחילה נאמר שמומלץ בחום להסתייע בעורך פטנטים לצורך משימה זו. יחד עם זאת, אם יש לכם שליטה מצוינת באנגלית ואתם מבינים היטב את טיב ההמצאה מבחינה טכנית, תוכלו לפחות לכתוב את הבקשה המקדמית בעצמכם. ובתוך כך, כדאי לכל הפחות שבעל מקצוע עם הבנה מצוינת בתחום יעבור על הבקשה שלכם. כפי שתראו מייד, הכתיבה של בקשת פטנט איננה פשוטה ואף מאתגרת, וזאת עוד לפני תהליך הרישום ועלויותיו – אותם יש לבחון בשבע עיניים מקצועיות.

מתי לכתוב את הפטנט?

רגע לפני שנדבר על איך כותבים פטנט נסביר שאין טעם להתחיל לכתוב לפני שקיימת בשלות. כלומר, רעיון יצירתי ואף גאוני אינו מספיק וצריך שיהיה מספיק ידע כיצד לבצע או לייצר את ההמצאה. נכון שאפשר גם במקרה הזה לפנות בבקשה מקדמית, המקנה לכם שנה לחשיבה ופיתוח ההמצאה, אבל גם כאן צריך שיהיה מספיק ידע ותשתית, שאם לא כן אתם עלולים לחשוף את ההמצאה וגם לא לקבל עליה הגנה. מעבר לכך, מכיוון שהעיקרון בכל המדינות הוא של כל הקודם זוכה, כמובן שכדאי להקדים את הגשת הבקשה ככל האפשר – כאמור כשיש תשתית מספיק טובה. זאת בנוסף למחקר אודות ההיתכנות הכלכלית של ההמצאה, כלומר האם היא יכולה להצדיק את עצמה לאור עלויות הפיתוח, הרישום, השיווק, הייצור וכן הלאה.

כיצד כותבים פטנט?

כתיבת בקשת הפטנט עצמה מורכבת מכמה וכמה סעיפים, ביניהם תקציר, תביעות, תיאור מפורט, רקע, שרטוטים ועוד. כך למשל, סעיף תיאור ההמצאה נועד להביא את המידע שיהווה תשתית להגנה המשפטית המבוקשת ולאפשר הבנה מצד הבוחנים את הבקשה. באופן ספציפי פרק זה דן ביישומים אפשריים של ההמצאה, עם דוגמאות וסקירה של המרכיבים והחלקים. כמובן שאליו צריכים להתלוות גם שרטוטים הממחישים היטב את ההמצאה ומראים כיצד היא מהווה התקדמות טכנולוגית. עוד סעיף חשוב לפיכך הוא הרקע להמצאה, כלומר מהן הבעיות שהיא פותרת, כיצד הדבר נפתר לפני כן. כמו כן, על הבקשה לכלול סעיף של תביעות, או בקשות להגנות משפטיות המבהירות את מהותה העיקרית של ההמצאה, החלקים הבסיסיים שלה והשילובים ביניהם, ומדוע שילובים אלו מהווים שדרוג שאינו מובן מאליו בתחום ההמצאה.

ממשיכים לרישום הפטנט

אלו היו רק כמה דוגמאות לסעיפים של בקשת פטנט וישנם סעיפים נוספים שלגביהם נשמח להרחיב אם תפנו אל משרדנו. בכל מקרה, כעת כדאי לומר כמה מילים על השלב הבא והוא איך רושמים פטנט. לצורך ההגשה הראשונית ניתן לעשות רישום פטנט בשלוש דרכים – בקשה פרוביזיונלית, רגילה ו- PCT. רישום פטנטים באופן פרוביזיונלי מוגש אל משרד הפטנטים בארצות הברית, שנקרא USPTO. מדובר בתהליך עם אגרת רישום נמוכה ועדיין מצריך ניסוח מפורט מאוד של הבקשה, אך חשוב להבין שמי שמעוניין לקבל פטנט רשום בארה”ב יהיה צריך להגיש שם בקשה נפרדת ומלאה.

אפשרות נוספת היא להגיש בקשה אל רשם הפטנטים בארץ, באירופה, בארצות הברית או במדינה ספציפית. בניגוד לבקשה הפרוביזורית כאן התהליך כן מוביל בעיקרון לרישום פטנט, אולם יש לנסח בקשה עוד יותר מפורטת והבעיה היא שלאחר ההגשה אין אפשרות לשנות את התיאור. התשובה השלישית לשאלה איפה רושמים פטנט היא ברשות הבינלאומית של האו”ם, הנקראת PCT. מי שמגיש בקשה כזו נהנה מתקופה ממושכת יותר של דחיית בקשות למרבית המדינות, העומדת על כד שנתיים וחצי לעומת עד שנה בבקשות אחרות. יחד עם זאת, גם כאן התהליך אינו מוביל לפטנט רשום כמו בבקשה הפרוביזורית.

כמה עולה רישום פטנט

מטבע הדברים, אין לרישום פטנט מחיר אחיד מפני שהעלויות משתנות בהתאם לדרך הרישום שנבחרה, למורכבויות והיקף הבקשה ועוד פרמטרים רבים. כך למשל, שלב בסיסי והתחלתי הוא חיפוש פטנטים ועריכה של הבקשה המקדמית, שיכול להגיע גם ליותר מעשרת אלפים שקלים. לכך מצטרפת העריכה של בקשת פטנט מלאה ויסודית, כולל החלטה על הגשה ל- PCT ולמדינות נוספות, כאשר שלב זה יכול להגיע לעלויות של כארבעים אלף שקלים בממוצע. במידה והוגשה בקשת PCT הרי שההגשה למדינות נוספות תעלה עוד כעשרת אלפים עד ארבעים אלף שקלים לכל מדינה. גם בחינת הפטנטים עשויה להוביל לעלויות בלתי מבוטלות עקב אגרות, בקשות להבהרות, דחיות ושינויים, שוב כארבעים אלף שקלים לכל מדינה. מעבר לכך, צריך לקחת בחשבון שלאחר רישום הפטנט יש לשמור על תוקפו כאשר העלות הממוצעת בכל מדינה עומדת על כעשרים אלף שקלים.

לפרטים נוספים ולקבלת סיוע מקצועי צרו קשר עם The Patenters – המרכז לקניין רוחני בטלפון 074-7145148.

שתף:

מאמרים נוספים

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

הפטנט המאוחד ובית המשפט המאוחד (Unitary Patent and the Unified Patent Court ) הם שני כלים שנועדו לחזק ולהשלים את מערכת הענקת הפטנטים האירופית המרכזית הקיימת כיום. הם יציעו למשתמשי מערכת הפטנטים אפשרות חסכונית להגנה על פטנטים ברחבי אירופה באמצעות הגשת פטנט יחיד.

קרא עוד »
חוק סימני המסחר

חוק סימני המסחר

חוק סימני מסחר – מה הוא אומר? חוק סימני מסחר, או יותר נכון פקודת סימני מסחר, נחקק בשנת 1972 וכמו חוקים רבים אחרים חלו בו

קרא עוד »
אגרת רישום סימני מסחר

אגרת רישום סימן מסחרי

סימני מסחר מהווים סמלים המזוהים עם מוצר, שירות או בית עסק מסוים, ומספקים אמצעי זיהוי חשוב המוגן בחוק כקניין רוחני. בכדי ליהנות מזכויות בלעדיות של סימן מסחרי יש לרשמו אצל רשויות רלוונטיות במדינות ייעודיות. הליך הרישום מצריך בדיקות מקדימות, תיאור נכון של הסימן ובתשלום אגרות. עם The Patenters – המרכז לקניין רוחני, תזכו בליווי מקצועי צמוד לכל אורך הליך הרישום, אשר יבטיח את הצלחתו ואת אישור בקשת רישום הסימן המסחרי.

קרא עוד »

כתוב לנו

התקשרו עכשיו !