התקשרו עכשיו :
074-7145148

הפרת פטנט

מהי הפרת פטנט ומהם הפיצויים בגינה

העיקרון העומד מאחורי רישום אמצאה כלשהי כפטנט, הוא להעניק לבעלי האמצאה  בלעדיות מקומית על השימוש בה לתקופה מסוימת. מחד גיסא, הרעיון הוא לקדם את הטכנולוגיה ואת הכלכלה על ידי תמרוץ יזמים וממציאים להשקיע מזמנם וכישרונם בהמצאות שונות, מהן יוכלו לראות תגמול לאורך תקופה ארוכה מבלי שאחרים יעשו בהמצאתם שימוש ללא אישור מפורש ואף תשלום תמלוגים. מאידך גיסא, על מנת לאפשר לציבור ליהנות בסופו של דבר מתחרות, וכדי לאפשר לאחרים להמשיך ולפתח את ההמצאה, תקופת הפטנט מוגבלת. כל עוד תקופה זו עומדת בעינה, שימוש בלתי מאושר בהמצאה ללא אישור בעליה הינה בגדר הפרת פטנט, פעולה העלולה לגרור תביעת פיצויים.

מה קורה בהפרת פטנט?

אם אדם או גוף כלשהו סבורים כי בוצעה הפרת פטנט כנגדם, ביכולתם לפנות אל הגורם המפר ולהביא לידיעתו על קיום הפטנט, שכן ייתכן והמפר לא מיודע בכלל שיש פטנט.  ייתכן שאפשר להגיע להסכמה על שימוש בפטנט. אם אין הסכמה לגמי המשך השימוש, אפשר לפנות לבית המשפט שידון בנושא. על פי חוק הפטנטים, מדובר בתביעה אשר עניינה הן בפיצויים כספיים והן באפשרות להוצאת צו מניעה כנגד המשך השימוש בהמצאה על ידי הצד המפר. שאלה חשובה היא כמובן, באיזה סכום פיצויים מדובר, וכמו בכל תביעת נזיקין (ואפילו יותר) מדובר בסוגיה מורכבת. כך למשל, חוק העונשין קובע כי אם יימצא שאכן התקיימה הפרת פטנט, בית המשפט ישקול במרכיב הפיצויים הן בהפרה עצמה והן במצב שנגרם לתובע עקב המעשה. במילים אחרות, בית המשפט ייקח בחשבון את הנזקים הישירים שנגרמו לתובע. בנוסף, הוא יביא בחשבון את דמי התמלוגים אשר המפר אמור היה לשלם לתובע, לו ניתן לו רישיון להשתמש באותו הפטנט, וזאת לכל אורך תקופת ההפרה הנידונה.  התקופה של ההפרה עשויה לכלול אפילו את התקופה לפני מתן פטנט, בתנאים מסוימים. עוד יתחשב בית המשפט ברווחים שהמפר הפיק בגין מעשה ובכלל בהיקף ההפרה.  

היבטים נוספים של ההפרה

כאמור, בית המשפט אינו חייב להסתפק רק בפיצויים אלא ביכולתו גם להוציא צו מניעה שאינו מאפשר למפר להמשיך ולעשות שימוש בפטנט. בנוסף לכך, במידה שבעל הפטנט או הרישיון הייחודי סיפקו למפר אזהרה, והאחרון לא נענה לה, בית המשפט גם יכול לצד הפיצויים הנ”ל לפסוק עוד פיצויי עונשין. יש לציין כי פיצויי העונשין אינם יכולים לעלות בסכומם על הפיצויים בגין ההפרה. לבסוף, חוק העונשין מציין בפירוש כי קיים שיקול דעת נרחב לבית המשפט בבואו לפסוק את הפיצויים, תוך שהוא מתחשב בשיקולים שהובאו לעיל, אך מתייחס לכל מקרה לגופו ולפי הבנתו, הטיעונים, הנסיבות והנתונים שהובאו בפניו.

צריך לקחת בחשבון כי עילא להפרת פטנט הינה שלא היה מן הראוי מלכתחילה לתת פטנט על האמצאה, כלומר המפר עלול לתקוף בבית את הפטנט, והפטנט עלול עקב כך להיפסל. 

כמו כן, לעיתים קרובות המתחרה מתחכם ומנסה לעקוף את הפטנט.  לכן לפעמים אין באמת הפרה, אם המתחרה עושה מסחור של מוצר דומה לאמצאה, אבל אינו באמת מכוסה על ידי הפטנט.  חשוב מאד לגייס עורך פטנטים טוב, שיודע לייצור פטנט חזק שיתפוס את כל מי שמנסה לעקוף או להפיל את הפטנט.

לפרטים נוספים ולקבלת ייעוץ מקצועי, צרו קשר עם The Patenters – המרכז לקניין רוחני בטלפון 074-7145148 או בדוא״ל

[email protected]

שתף:

מאמרים נוספים

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

הפטנט המאוחד ובית המשפט המאוחד (Unitary Patent and the Unified Patent Court ) הם שני כלים שנועדו לחזק ולהשלים את מערכת הענקת הפטנטים האירופית המרכזית הקיימת כיום. הם יציעו למשתמשי מערכת הפטנטים אפשרות חסכונית להגנה על פטנטים ברחבי אירופה באמצעות הגשת פטנט יחיד.

קרא עוד »
חוק סימני המסחר

חוק סימני המסחר

חוק סימני מסחר – מה הוא אומר? חוק סימני מסחר, או יותר נכון פקודת סימני מסחר, נחקק בשנת 1972 וכמו חוקים רבים אחרים חלו בו

קרא עוד »
אגרת רישום סימני מסחר

אגרת רישום סימן מסחרי

סימני מסחר מהווים סמלים המזוהים עם מוצר, שירות או בית עסק מסוים, ומספקים אמצעי זיהוי חשוב המוגן בחוק כקניין רוחני. בכדי ליהנות מזכויות בלעדיות של סימן מסחרי יש לרשמו אצל רשויות רלוונטיות במדינות ייעודיות. הליך הרישום מצריך בדיקות מקדימות, תיאור נכון של הסימן ובתשלום אגרות. עם The Patenters – המרכז לקניין רוחני, תזכו בליווי מקצועי צמוד לכל אורך הליך הרישום, אשר יבטיח את הצלחתו ואת אישור בקשת רישום הסימן המסחרי.

קרא עוד »

כתוב לנו

התקשרו עכשיו !