התקשרו עכשיו :
074-7145148

הגנת פטנט (קניין רוחני) חלק ב

סלחו לי על המשכה בשימוש בביטוי המוטעה “הגנה על פטנט” או “הגנה על רעיון”. בפרק זה נדון בשימור הבלעדיות על קניין רוחני. בעיני השימור היא פעולה פחות חריפה מתביעה על הפרה ולכן אולי יש איזו הצדקה להתייחס לפעולה כהגנתית.

סין תופסת מקום חשוב במחשבותי השבוע. חבר טוב עוזב לגור בשנגחאי; עמית חדשה מסין יוצרת קשר לגייס את שרותינו כעורך פטנטים להגשת בקשותיה בישראל; ומחרתיים אני משתתף ביום עיון בנושא קניין רוחני בסין. סין ידועה לשמצה / כמקום בו כל דבר מועתק ונמכר כזיוף, תוך פגיעה כלכלית בהכנסות של בעל ההמצאה. כמו כן, יש התרשמות רווחת שאין מה לעשות כנגד זיופים אלה ולכן אין טעם, למשל, לרשום פטנט או פטנט קטן בסין. לקוח לשעבר שהשתתף בתערוכה בהונג קונג לפני כשנתיים מצא שאחד המציגים התעתד להציג בתערוכה מוצרים שהם מפרים את לפחות אחד מהפטנטים שלו. הלקוח פנה למנהלי התערוכה והציג בפניהם, בעזרת אנליזה שהכנתי, הוכחות להפרה. אך מנהלי התערוכה הצביעו על כך שהמפר רשם פטנט בהונג קונק שמכסה את המוצר.

ממציא שפגשתי בקורס לניהול עסקי מתקדם בחודש שעבר סיפר לי שאינו רושם יותר פטנטים כי ממילא מעתיקים אותו. ואכן התופעה של העתקות רק גוברת, ואינה מוגבלת רק לסין, או לדוכנים זולים, או לפגיעה כלכלית בבעל האמצאה. ראו את הקליפ הבא:

נשאל האם יש באמת טעם לרשום פטנט במקום כמו סין, כאשר יש סיכוי גבוה שיעיתקו את המוצר תחת הרישום? ומה צריך לעשות, מעבר לרישום הפטנט, כדי למזער העתקה.

בעל אמצאה צריך להיות כל הזמן עם האצבע על הדופק ולבדוק במקומות כמו ירידים מקצועיים האם יוצגו או מוצגים מוצרים מפרים. כמו כן, עליו לבדוק את מאגרי הפטנטים לבקשות פטנט על ההמצאה שלו (כנ”ל סימני מסחר ומדגמים). מדינות רבות מפרסמות את בקשות הפטנט שלהן כשנה וחצי לאחר הגשתן, לעיון הציבור. זהו הזמן הטוב ביותר להביא לידיעת הרשות הבוחנת על הפטנט ו\או מדגם ו\או סימן מסחר שלכם. הרשויות אמנם עורכות חיפוש על יצירות דומות שהתפרסמו, אלא שלא תמיד הפטנט שלכם עולה בתוצאות החיפוש. למעשה, לפי שותפתי ג’ניפר, העתקה בזדון של פטנט והגשתו כבקשה הינן דבר שבשגרה, לרבות טקסט ואפילו ציורים. העתקה יותר מתוכחמת היא דווקא נדירה יותר. במידה שהבקשה מגיעה לקיבול, במדינות רבות יש תקופת התנגדות של כמה חודשים. צריך לנצל תקופה זו להגשת התנגדות, אם התקופה הקודמת לא מוצתה, כי אז חובת ההוכחה נופלת יותר על מגיש הבקשה מאשר על המתנגד. חובת ההוכחה מוטית יותר נגד המתנגד לאחר תום תקופה זו.

בד בבד עם הגברת ההעתקה סין אוכפת יותר את זכויותיהם של בעלי היצירות הרשומות. נתונים אחרונים מצביעים על הקטנת האפלייה נגד חברות זרות שרושמות פטנט\פטנט קטן\סימן מסחר\מדגם בסין. הממשלה הסינית גייסה מאות אלפי עובדים חדשים להכשרה כבוחנים לרשות הפטנטים שלה, צעד שללא ספק יגדיל את איכות הבדיקה ואת איכות האכיפה.

לסיכום, כדי לשמר את זכויות הקניין הרוחני שלך צריך לעבוד בקביעות ובהתמדה ולבדוק אילו מוצרי מושקים בשוק ואילו בקשות מוגשות. נשמח לסייע לכם בשימור זה.

שתף:

מאמרים נוספים

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

הפטנט המאוחד ובית המשפט המאוחד (Unitary Patent and the Unified Patent Court ) הם שני כלים שנועדו לחזק ולהשלים את מערכת הענקת הפטנטים האירופית המרכזית הקיימת כיום. הם יציעו למשתמשי מערכת הפטנטים אפשרות חסכונית להגנה על פטנטים ברחבי אירופה באמצעות הגשת פטנט יחיד.

קרא עוד »
חוק סימני המסחר

חוק סימני המסחר

חוק סימני מסחר – מה הוא אומר? חוק סימני מסחר, או יותר נכון פקודת סימני מסחר, נחקק בשנת 1972 וכמו חוקים רבים אחרים חלו בו

קרא עוד »
אגרת רישום סימני מסחר

אגרת רישום סימן מסחרי

סימני מסחר מהווים סמלים המזוהים עם מוצר, שירות או בית עסק מסוים, ומספקים אמצעי זיהוי חשוב המוגן בחוק כקניין רוחני. בכדי ליהנות מזכויות בלעדיות של סימן מסחרי יש לרשמו אצל רשויות רלוונטיות במדינות ייעודיות. הליך הרישום מצריך בדיקות מקדימות, תיאור נכון של הסימן ובתשלום אגרות. עם The Patenters – המרכז לקניין רוחני, תזכו בליווי מקצועי צמוד לכל אורך הליך הרישום, אשר יבטיח את הצלחתו ואת אישור בקשת רישום הסימן המסחרי.

קרא עוד »

כתוב לנו

התקשרו עכשיו !