התקשרו עכשיו :
074-7145148

הגנת פטנט (קניין רוחני) חלק א

ישנה שאלה שהרבה ממציאים שואלים: כיצד אני מגן\ה על הרעיון או על ההמצאה (אמצאה) או על הפטנט שלי?

במאמר קצר זה אנו מבקשים לתקן תפיסות מוטעות לגבי הגנת רעיון או פטנט או המצאה, ולהסביר שבתחום הקניין הרוחני אמנם יש צורך להגן על מה ששייך לך, אך אולי ההגנה אינה על מה שחשבת.

השלבים בחיים של פרי מחשבתך עשויים להיות כאלה: 1. הגיית הרעיון
2. הפיכת הרעיון להמצאה 3. הכנת והגשת בקשה לפטנט על ההמצאה
4. קבלת פטנט על הבקשה 5. ייצור\שיווק מוצר המבוסס על ההמצאה.

רעיון

בשלב זה הממציא חושב על פתרון לבעיה בלי להיכנס לפרטים כיצד בדיוק לבצע את הפתרון. אין מספיק “בשר” בפתרון כדי לקבל פטנט, או כדי לייצר מוצר. כיצד אפשר למנוע גניבת הרעיון (“הגנה מגניבה”), אם לא ניתן לקבל על הרעיון פטנט? התשובה היא כי עדיף להשאיר את הרעיון בסוד ולהשקיע ברעיון מחקר ופיתוח עד שהוא “בשל”.
המצאה

הרעיון הבשיל להמצאה. בשלב זה הרעיון הוא גשמי וניתן ליישום (לפחות על הנייר) ואפשר להגיש עליו בקשת פטנט המתארת את ההמצאה, או לחילופין לשמור עליו כסוד מסחרי (נא לקרוא כאן על סוד מסחרי). ממציא אחר עלול להגיש בקשת פטנט על אותה אמצאה. זכאות לפטנט נקבעת לפי דין קדימה, “כל הקודם זוכה”, כלומר מי שמגיש את הבקשה ראשון, ולכן צריך להגיש בקשה בהקדם כדי להגן את הזכאות לרישום פטנט. כדאי להתייעץ עם עורך פטנטים לגבי בשלות הרעיון לרישום: כדאי לרשום את הבקשה בדיוק בזמן הנכון, לא מוקדם מדי ולא מאוחר מדי.

בקשה לפטנט

הבקשה הוגשה (למעשה בדרך כלל צריך להגיש מספר בקשות עבור אותה המצאה, אך לשם פשטות נתמקד בבקשה אחת). האם על ידי הגשת הבקשה אפשר לקבל הגנה מתביעה של מתחרה?
ובכן, פטנט לעולם אינו מפר פטנט של מתחרה. רק מוצר או תהליך עלולים להפר פטנט על ידי שימוש בהם או מסחורם.

האם ניתן לקבל הגנה מגניבת ההמצאה שלך, כלומר שימוש בה, ייצורה או מכירתה על ידי מתחרים? בקשת פטנט אין לה תוקף חוקי לעניין זה, אם כי בנסיבות מסויימות ניתן לאיים על מתחרה על כך שקיימת בקשה לפטנט שעומדת להיות פטנט. לעיתים ניתן לזרז את תהליך קבלת הפטנט כאשר ידוע על העתקת ההמצאה.

פטנט

הפטנט מאפשר “להגן” על ההמצאה מהעתקה על ידי מתחרים. אך המילה הגנה לא כל כך מתאימה, מכיוון שפטנט הוא כלי התקפי.

מוצר\תהליך

זהו השלב הראשון בו המצאתכם יוצאת לשוק. למעשה, רצוי להשיק את המוצר קרוב ככל האפשר אחרי הגשת הבקשה לפטנט.

בשלב זה אכן יש על מה להגן. עליך להגן על המוצר\תהליך מפני הפרה של פטנט אחר, של מישהו אחר, בלי שום קשר לקבלתך פטנט שמכסה את המוצר\תהליך. הדרך לעשות זאת היא לבקש מעורך פטנטים לבצע בדיקת חופש פעולה. בדיקה זו תוסבר במאמרים הבאים, חופש פעולה א’ ו- חופש פעולה ב’.

עומדים לשווק מוצר חדש או כבר התחלתם למכור? התקשרו מייד לביצוע הבדיקה.

קריאה נוספת: ניהול קניין רוחני ב- SME

שתף:

מאמרים נוספים

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

הפטנט המאוחד ובית המשפט המאוחד (Unitary Patent and the Unified Patent Court ) הם שני כלים שנועדו לחזק ולהשלים את מערכת הענקת הפטנטים האירופית המרכזית הקיימת כיום. הם יציעו למשתמשי מערכת הפטנטים אפשרות חסכונית להגנה על פטנטים ברחבי אירופה באמצעות הגשת פטנט יחיד.

קרא עוד »
חוק סימני המסחר

חוק סימני המסחר

חוק סימני מסחר – מה הוא אומר? חוק סימני מסחר, או יותר נכון פקודת סימני מסחר, נחקק בשנת 1972 וכמו חוקים רבים אחרים חלו בו

קרא עוד »
אגרת רישום סימני מסחר

אגרת רישום סימן מסחרי

סימני מסחר מהווים סמלים המזוהים עם מוצר, שירות או בית עסק מסוים, ומספקים אמצעי זיהוי חשוב המוגן בחוק כקניין רוחני. בכדי ליהנות מזכויות בלעדיות של סימן מסחרי יש לרשמו אצל רשויות רלוונטיות במדינות ייעודיות. הליך הרישום מצריך בדיקות מקדימות, תיאור נכון של הסימן ובתשלום אגרות. עם The Patenters – המרכז לקניין רוחני, תזכו בליווי מקצועי צמוד לכל אורך הליך הרישום, אשר יבטיח את הצלחתו ואת אישור בקשת רישום הסימן המסחרי.

קרא עוד »

כתוב לנו

התקשרו עכשיו !