התקשרו עכשיו :
074-7145148

הגנה על פטנט (קניין רוחני) חלק ג

עולם העסקים הוא מקום לא כל כך נחמד.

“הגנה” על מוצר: אם יש לך מוצר מצליח וחדשני, מייד מחקים אותו וגונבים לך מהשוק. לפעמים ההעתקה אפילו אם יש רק רישום, בלי כל מוצר בשוק. לא נעים בשבילך? תלוי.

קודם כל מוצר חדשני מצליח בשוק הינו חיה נדירה (למשל רק כ- 1% מההמצאות מצליח כלכלית), אז תהנה ממעמדך המיוחד ומכך שהקניין הרוחני בעל פוטנציאל כלכלי אמיתי ומוכח, אפילו אם ההצלחה היא בינתיים יותר של המתחרה משאר שלך, מכל מיני סיבות.

אם יש לך מדגם או סימן מסחר או פטנט או זכויות יוצרים על המוצר, תוכל להביא לידיעת המפרים את הרישום. אפשר לאיים לתבוע אותם על הפרת הזכויות לבלעדיות על הקניין הרוחני, אבל אפשר לחילופין לתת להם לעשות לבד את שיעורי הבית. הם יפסיקו לשווק, או ימשיכו לשווק; יפנו אליך להסדרת רשיון או פיצוי, או יתעלמו ממך. אכן כך היה אצל לקוח קנדי שלי בחודש שעבר, אשר משווק את המצאתו בקנדה ובארצות הברית. הוא קיבל מכתב המתריע על הפרה לכאורה של מספר רב מאד של פטנטים ומדגמים. לא היה במכתב זה ולו מילה אחת מאיימת, אך המסר היה ברור.

במידה והם יתעלמו ממך גם אחרי מכתבי אתראה וגם אחרי מכתבי אזהרה לתביעות כנגדם, הגיע הזמן לחשוב על כישורי ההתקפה וההגנה של הקניין הרוחני. אם לפטנט יש “שיניים”, כלומר הוא דורש בעלות על המוצר וגם בעלות על מוצרים קשורים אחרים, אזי יש פוטנציאל טוב לשכנע במשפט שיש הפרה, אפילו אם המוצר המפר אינו זהה למוצר שלך. מצד שני, אליה וקוץ בה. ככל שהדרישה לבעלות רחבה (למוצר + אפשרויות אחרות רבות דומות) כך יש פרסומים רבים יותר אשר עלולים להכשיל את הרישום או אפילו לבטלו.

החוקים של מדינות רבות קובעים שעילה טובה להפרת פטנט הינו שהפטנט לא היה ראוי להירשם, למרות שהוא כבר עבר בחינה ואושר (לעיתים קרובות נבחן במדינות שונות, בכל אחת כמה פעמים). ואכן לא מעט משפטים מסתיימים בביטול הקניין הרוחני. לכן לפני החלטה ללכת לבית המשפט צריך לגייס את פרקליט השטן כדי לעבור על כל הבחינות (בכל הארצות בהן נעשה רישום פטנט להמצאה) וגם לעשות מחקר עצמאי, כמו ביצוע עוד חיפושים עצמאיים, כדי למצוא מראש האם ההגנה של הקניין הרוחני אמורה להצליח.

כמו תמיד, הקדם תרופה למכה. כתיבת בקשת פטנט כראוי, שלוקח בחשבון מראש את השיקולים האלה ואחרים, היא הבסיס להצלחה. ומה שעולה בזול עולה בסוף ביוקר.

עורכי הפטנטים טף ושות בעלי נסיון בתמיכה בלטיגציה ועובדים בשיתוף פעולה עם עורכי דין מומחים בליטיגציה של קניין רוחני.

התקשר\י היום לייעוץ ראשוני חינם.

שתף:

מאמרים נוספים

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

הפטנט המאוחד ובית המשפט המאוחד (Unitary Patent and the Unified Patent Court ) הם שני כלים שנועדו לחזק ולהשלים את מערכת הענקת הפטנטים האירופית המרכזית הקיימת כיום. הם יציעו למשתמשי מערכת הפטנטים אפשרות חסכונית להגנה על פטנטים ברחבי אירופה באמצעות הגשת פטנט יחיד.

קרא עוד »
חוק סימני המסחר

חוק סימני המסחר

חוק סימני מסחר – מה הוא אומר? חוק סימני מסחר, או יותר נכון פקודת סימני מסחר, נחקק בשנת 1972 וכמו חוקים רבים אחרים חלו בו

קרא עוד »
אגרת רישום סימני מסחר

אגרת רישום סימן מסחרי

סימני מסחר מהווים סמלים המזוהים עם מוצר, שירות או בית עסק מסוים, ומספקים אמצעי זיהוי חשוב המוגן בחוק כקניין רוחני. בכדי ליהנות מזכויות בלעדיות של סימן מסחרי יש לרשמו אצל רשויות רלוונטיות במדינות ייעודיות. הליך הרישום מצריך בדיקות מקדימות, תיאור נכון של הסימן ובתשלום אגרות. עם The Patenters – המרכז לקניין רוחני, תזכו בליווי מקצועי צמוד לכל אורך הליך הרישום, אשר יבטיח את הצלחתו ואת אישור בקשת רישום הסימן המסחרי.

קרא עוד »

כתוב לנו

התקשרו עכשיו !