התקשרו עכשיו :
074-7145148

דיני פטנטים

דיני פטנטים

מטרתם של דיני פטנטים ומהותם

דיני פטנטים הם תחום משפטי העומד בפני עצמו ומהותו היא הענקת הגנה משפטית, או יותר נכון הרתעה משפטית, על המצאות מסוימות, דבר המאפשר לממציא ליהנות מפירותיה לתקופה ממושכת, מבלי לחשוש כי אחרים יעשו בה שימוש. בתחום זה, המעוגן בחוק הפטנטים משנת 1967, ישנן הגדרות, מורכבויות, זכויות, חובות, אגרות ואפשרויות רישום שונות, אותן חשוב מאוד ואף חובה להכיר. לפיכך, אדם המעוניין לרשום פטנט בכל תחום צריך להיעזר בעורכי דין ו/או בעורכי פטנטים, הגם שהחוק אינו אוסר על הגשת בקשות לרישום פטנטים לבד.

מדוע בכלל צריך דיני פטנטים?

כאמור, הרעיון שמאחורי פטנטים הוא לתמרץ אנשים וחברות להרחיב ולהגדיל את הידע והפיתוחים הטכנולוגיים בתחומים שונים. מובן כי פיתוחים כאלו כרוכים בהשקעה לא מבוטלת של זמן וכסף, והממציא צריך לדעת שיוכל לראות פירות מהמצאתו. לכן, בעת רישום פטנט הוא מקבל הגנה, כלומר זכות בלעדיות על השימוש ורשות לתבוע סעדים בעת הפרה, וכן להעביר זכויות לאחרים בתמורה לתמלוגים מהרווחים או לתשלום, ולפיכך יהיה זה משתלם להשקיע בפיתוח ההמצאה.

חשוב לציין כי דיני פטנטים גם מפרטים מה יכול ולא יכול להוות פטנט. למשל, אם אדם גילה תגלית מסוימת היא אינה יכולה להיחשב כפטנט וכך גם לגבי פיתוח תיאוריות מדעיות חדשות, גילוי זנים חדשים של בעלי חיים, פיתוח של רעיונות שיווקיים מקוריים, ולא פעם גם תוכנות מחשב אינן נחשבות בתור פטנטים. למעשה, פטנט ניתן בישראל על מוצר או תהליך ייצור בתעשיות בתחומים טכנולוגיים שונים, ועליו להיות מקורי ולהראות התקדמות טכנולוגית אמיתית.

דיני הפטנטים והתקדימים נועדו לשמור על תחרות הוגנת וגם כאמור לעודד פיתוחים. הדינים שומרים על האיזון הנכון למדינה בה מתקיימים הדינים.

אילו הגנות נותנים דיני פטנטים

ראשית, חשוב להדגיש כי דיני פטנטים יכולים להיות שונים ממדינה למדינה, ועל אף שישנן אמנות המחייבות את החברות החתומות עליהן – כל מדינה מפרשת את האמור באמנות בחוקיה הייחודיים. דברים אלו נכונים גם לגבי סייגים ותנאים לרישום פטנטים וגם לגבי ההגנות המשפטיות – התלויות לא מעט באופן בקשת הרישום לפטנט עם תיאור ההמצאה וההגנות המתבקשות עבורה.

כך למשל, חוק הפטנטים הישראלי מגדיר מהם הצעדים שיוכל לדרוש בעל פטנט במקרה של הפרה. על פי החוק, ניתן לדרוש מבית המשפט שיוציא צו מניעה כנגד גורם העושה שימוש בלתי מורשה בפטנט, וכן לדרוש פיצויים. לגבי הפיצויים, בית המשפט ייקח בחשבון מספר שיקולים כגון טיב מעשה ההפרה והנזק שנגרם לתובע, לרבות נזקים ישירים, רווחים שקיבל המפר עקב ההפרה, היקף ההפרה ודמי תמלוגים שאמור היה לשלם המפר אם היה מקבל רישיון מהבעלים לניצול הפטנט.

חשיבותו של סיוע מקצועי

שוב נאמר, כי דיני פטנטים הינם תחום מורכב שאותו יש להכיר היטב לפני שנכנסים אל התהליך הממושך והיקר של רישום פטנטים בישראל או בחו”ל, ובין אם מדובר בפטנט קבוע או פרוביזורי. לכן, יש להיעזר באנשים מקצוע בעלי היכרות מעמיקה עם התחום כפי שפועלים במשרדנו. לפרטים נוספים ולקבלת סיוע מקצועי צרו קשר עם The Patenters – המרכז לקניין רוחני בטלפון 074-7145148.

שתף:

מאמרים נוספים

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

הפטנט המאוחד ובית המשפט המאוחד (Unitary Patent and the Unified Patent Court ) הם שני כלים שנועדו לחזק ולהשלים את מערכת הענקת הפטנטים האירופית המרכזית הקיימת כיום. הם יציעו למשתמשי מערכת הפטנטים אפשרות חסכונית להגנה על פטנטים ברחבי אירופה באמצעות הגשת פטנט יחיד.

קרא עוד »
חוק סימני המסחר

חוק סימני המסחר

חוק סימני מסחר – מה הוא אומר? חוק סימני מסחר, או יותר נכון פקודת סימני מסחר, נחקק בשנת 1972 וכמו חוקים רבים אחרים חלו בו

קרא עוד »
אגרת רישום סימני מסחר

אגרת רישום סימן מסחרי

סימני מסחר מהווים סמלים המזוהים עם מוצר, שירות או בית עסק מסוים, ומספקים אמצעי זיהוי חשוב המוגן בחוק כקניין רוחני. בכדי ליהנות מזכויות בלעדיות של סימן מסחרי יש לרשמו אצל רשויות רלוונטיות במדינות ייעודיות. הליך הרישום מצריך בדיקות מקדימות, תיאור נכון של הסימן ובתשלום אגרות. עם The Patenters – המרכז לקניין רוחני, תזכו בליווי מקצועי צמוד לכל אורך הליך הרישום, אשר יבטיח את הצלחתו ואת אישור בקשת רישום הסימן המסחרי.

קרא עוד »

כתוב לנו

התקשרו עכשיו !