התקשרו עכשיו :
074-7145148

גזל סוד מסחרי

כנגד נטילת סוד מסחרי ללא הרשאה של הבעלים אפשר לשאת ולתת עם הנוטל או כמוצא אחרון להגיש תביעה משפטית. התביעה היא מכוח דיני נזיקין ומטרתה של העוולה המסחרית היא לעגן את הזכות של בעלי הסוד המסחרי על הקניין הרוחני שלהם. עם זאת, גזל סוד מסחרי הוא כמובן נושא מורכב מכפי שנהוג לחשוב כי כרוכים בו שיקולים שונים. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם מצב של גזל סוד מסחרי מן הסוג הזה היא להתייעץ עם אנשי מקצוע ולעשות זאת בשלב מוקדם ככל האפשר.

מבחינה משפטית, עוולת הגזל של הסוד המסחרי שייכת למשפחת העוולות הייחודיות. חשוב להכיר את מאפייני העוולות האלה במידה ושוקלים להגיש תביעה ולדרוש פיצוי. ראשית, ההגנה על האינטרסים הכלכליים בכלל לא מופיעה בפקודת הנזיקין עצמה. מטרתה היא לשמור על יתרון כלכלי שרוכשים בעלי הסוד, לכן היא נתונה לפרשנות.

שנית, הגנת הסוד המסחרי דינאמית בגלל שהיא משתנה לפי איכות הסוד, סוג הסוד והיתרון הכלכלי שהוא לכאורה מעניק לבעליו. בשביל להגיש תביעת פיצויים בגין גזילת הסוד נדרשים התובעים להוכיח את איכותו ואת הערך המוסף שלו.

איך יודעים האם מדובר בגזל?

במישור המשפטי ניתן לבדוק גזל וגניבה של סוד מסחרי בהשוואה לטענות ההגנה. הסייגים המנויים בחוק למשל קובעים שלא ניתן לקבוע שמדובר בגזל אם הסוד נחשף כתוצאה מהנדסה הפוכה, במהלך העבודה עצמה או כאשר הוא מוצדק משיקולים ציבוריים רחבים. יתרה על כך, החוק מגן על הנתבע במידה והוא מצליח להוכיח שרכש את הסוד בתום לב וסיפק עבורו תמורה.

לצד הסייגים המנויים בחוק יש גם סייגים שנובעים מהפסיקה. הפסיקה בעניין הגזל משתנה לעיתים קרובות ומושפעת מתהליכים מקומיים ובינלאומיים. לפיכך, מי שרוצה להגן על הסוד שלו חייב להתייעץ עם אנשי מקצוע.
ליצירת קשר לחצו כאן
במשרד טף ושות’ ישמחו להמליץ לכם כיצד לפעול ביחס לגזילה לכאורה של סודות מסחריים. אנו מכירים היטב את תחום ה- גזל סוד מסחרי ויש לנו ניסיון משמעותי בטיפול בו. נציגינו עוסקים ברישום פטנטים, סימנים מסחריים וסודות בתחומים שונים. אפשר ליצור עמנו קשר בטלפון

074-7145148 או להשאיר פרטים ונתאם מולכם פגישת היכרות.

שתף:

מאמרים נוספים

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

הפטנט המאוחד ובית המשפט המאוחד (Unitary Patent and the Unified Patent Court ) הם שני כלים שנועדו לחזק ולהשלים את מערכת הענקת הפטנטים האירופית המרכזית הקיימת כיום. הם יציעו למשתמשי מערכת הפטנטים אפשרות חסכונית להגנה על פטנטים ברחבי אירופה באמצעות הגשת פטנט יחיד.

קרא עוד »
חוק סימני המסחר

חוק סימני המסחר

חוק סימני מסחר – מה הוא אומר? חוק סימני מסחר, או יותר נכון פקודת סימני מסחר, נחקק בשנת 1972 וכמו חוקים רבים אחרים חלו בו

קרא עוד »
אגרת רישום סימני מסחר

אגרת רישום סימן מסחרי

סימני מסחר מהווים סמלים המזוהים עם מוצר, שירות או בית עסק מסוים, ומספקים אמצעי זיהוי חשוב המוגן בחוק כקניין רוחני. בכדי ליהנות מזכויות בלעדיות של סימן מסחרי יש לרשמו אצל רשויות רלוונטיות במדינות ייעודיות. הליך הרישום מצריך בדיקות מקדימות, תיאור נכון של הסימן ובתשלום אגרות. עם The Patenters – המרכז לקניין רוחני, תזכו בליווי מקצועי צמוד לכל אורך הליך הרישום, אשר יבטיח את הצלחתו ואת אישור בקשת רישום הסימן המסחרי.

קרא עוד »

כתוב לנו

התקשרו עכשיו !