התקשרו עכשיו :
074-7145148

איך רושמים פטנט חלק ד – פטנט קטן

רישום קניין רוחני הינו השקעה יקרה מאד.
חרוט לי בזיכרון ממציא אשר שיתף אותי במצבו. הוא מכר את מכוניתו כדי לממן פעולה שנדרשה עבור הרישום במדינה מסוימת. נותר בלי אוטו…
כיצד אפשר משמעותית להוזיל עלויות רישום? הרישום כרוך בשני דברים עיקריים: א) עלות עבודה (עריכה, הכנה וכו’) ב) עלויות רשמיות (בעיקר אגרות).
העלות לרישום הינו בערך חצי-חצי עבור א) ו- ב).
באפן כללי, שכ”ט של עורכי פטנטים בישראל הינו בינוני בקנה מידה עולמי, ואין בו הרבה מקום למיקוח. אך לגבי האגרות, בפרט בתחום הפטנטים, אפשר לחסוך הרבה מאד על ידי הגשת בקשה ל”פטנט קטן”.
פטנט קטן מכונה בלועזית utility model או
petty patent או בשמות אחרים, ראה בקישור בויקיפדיה. אגרת ההגשה של בקשה כזאת הינה קטנה משמעותית מאשר האגרה להגשת בקשה רגילה.
כמו שאומרים, מיליארד סינים אינם טועים. בערך מחצית מבקשות הפטנט הסיניות אשר מוגשות על יד סינים הינם פטנטים קטנים utility models .
השוואת פטנטים רגילים לפטנטים קטנים אינה פשוטה כי התנאים לרישום משתנים ממקום למקום, וכנ”ל הערך היחסי שלהם, אך ככלל אצבע יותר קל וזול (לאורך כל תהליך הרישום) להשיג פטנט קטן, אבל גם ערכם קטן יחסית. כלומר, מעבר לשיקול הכספי צריך לקחת בחשבון מה הסיכויים לקבל פטנט רגיל. לפעמים החידוש של האמצאה אינו גדול, ויש סיכון גדול לא לקבל פטנט רגיל. במצב כזה ייתכן ועדיף להגיש בקשת פטנט קטן, או במקום בקשה לפטנט רגיל, או (אם יש מספיק כסף ומקום הרישום חשוב מאד) בנוסף.
לעיתים מתחרים מעתיקים המצאה מייד כאשר היא יוצאת לשוק. בתנאים אלה לעיתים כדאי להגיש בקשה לפטנט קטן מתוך השיקול האסטרטגי שפטנט קטן נרשם יותר מהר מפטנט רגיל, ואז אפשר לחסום את המתחרה הרבה יותר מוקדם.
כדאי להתייעץ אתנו לגבי אסטרטגיית רישום מתאימה לכם לפי מצבכם והתכניות השיווקיות שלכם.
שתף:

מאמרים נוספים

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

פטנט אחיד ובית משפט פטנטים מאוחד

הפטנט המאוחד ובית המשפט המאוחד (Unitary Patent and the Unified Patent Court ) הם שני כלים שנועדו לחזק ולהשלים את מערכת הענקת הפטנטים האירופית המרכזית הקיימת כיום. הם יציעו למשתמשי מערכת הפטנטים אפשרות חסכונית להגנה על פטנטים ברחבי אירופה באמצעות הגשת פטנט יחיד.

קרא עוד »
חוק סימני המסחר

חוק סימני המסחר

חוק סימני מסחר – מה הוא אומר? חוק סימני מסחר, או יותר נכון פקודת סימני מסחר, נחקק בשנת 1972 וכמו חוקים רבים אחרים חלו בו

קרא עוד »
אגרת רישום סימני מסחר

אגרת רישום סימן מסחרי

סימני מסחר מהווים סמלים המזוהים עם מוצר, שירות או בית עסק מסוים, ומספקים אמצעי זיהוי חשוב המוגן בחוק כקניין רוחני. בכדי ליהנות מזכויות בלעדיות של סימן מסחרי יש לרשמו אצל רשויות רלוונטיות במדינות ייעודיות. הליך הרישום מצריך בדיקות מקדימות, תיאור נכון של הסימן ובתשלום אגרות. עם The Patenters – המרכז לקניין רוחני, תזכו בליווי מקצועי צמוד לכל אורך הליך הרישום, אשר יבטיח את הצלחתו ואת אישור בקשת רישום הסימן המסחרי.

קרא עוד »

כתוב לנו

התקשרו עכשיו !